Coaching supervizija je ključen element nenehnega strokovnega razvoja coacha in mentorja. Po standardih Evropske zveze za coaching (EMCC) in Mednarodne zveze za coaching (ICF) je del nadaljnjega strokovnega razvoja (CPD) in prispeva k vzdrževanju visoke kakovosti dela. Supervizija se izvaja tako individualno kot v skupini, s ciljem spodbujanja refleksije, učenja iz izkušenj ter zagotavljanja varne in kakovostne prakse. EMCC 2018
Je nujna za vse profesionalne coache, ki so tudi nosilci individualnih akreditacij in vpisani v mednarodni register profesionalnih coachev.
Coaching supervizija je interakcija, v kateri coach ali mentor deli svoje izkušnje s supervizorjem. Ta dialog omogoča pridobivanje potrebne podpore, prostora za refleksijo in učenje iz izkušenj. Supervizija koristi tako coachu kot tudi njegovim klientom ter organizacijam, iz katerih prihajajo klienti.
Supervizija skrbi za kakovost dela in zagotavlja varno prakso. Omogoča globoko refleksijo in podpira razvoj coacha v številnih vidikih, vključno s kakovostjo njegovega dela, osebnim razvojem, obvladovanjem kompleksnosti in upravljanjem s čustvi.
Kakovost dela in varnost prakse: Zagotavlja visoko kakovost dela ter etično in varno prakso.
Osebni razvoj coacha: Spodbuja osebni in profesionalni razvoj coacha, krepi njegove kompetence in razvija kapaciteto za delo s kompleksnimi izzivi.
Refleksija in samozavedanje: Omogoča coachu intenzivno razvijanje sposobnosti učenja iz vsake coaching situacije. Spodbuja refleksijo o tem, kaj se dogaja v coachu in okoli njega.
Sistemski pogled: Vključuje sistemski pogled na odnose in soodvisnost različnih deležnikov v coaching procesu.
Pri izbiri coaching supervizorja je pomembno upoštevati naslednje vidike:
Izkušnje: Supervizor naj ima dolgoletne izkušnje v coachingu z različnimi klienti in konteksti.
Usposobljenost: Mora biti strokovno usposobljen in imeti akreditacijo za coaching supervizijo. (ESIA)
Redna supervizija supervizorja: On sam mora biti redno superviziran.
Članstvo v organizaciji: Naj bo član krovne organizacije s kodeksom etike (EMCC & ICF).
Transparentnost pristopa: Morati zna razložiti svoj pristop in okvir dela pri superviziji.
EMCC priporoča vsaj eno supervizijo na približno 30 coaching srečanj za vzdrževanje kakovosti dela.
Minimalno mora imeti profesionalni coach vsaj 4 supervizije na leto.
V coaching superviziji naslavljamo štiri potrebe oz. vidike:
Formativna funkcija: Povezana s kakovostjo, standardi in etiko pri delu s klienti.
Normativna – razvojna funkcija: Povezana z individualno rastjo in razvojem coacha (kompetence & kapacitete) ter razvojem prakse.
Osebni viri - restorativna (obnovitvena): Procesira izkušnje in povečuje sposobnost dela iz vira, vključno z vzdržljivostjo in samozavestjo.
Sistemska funkcija: Povezana s podporo in raziskovanjem, kako delati s kompleksnostjo izzivov.
Coaching supervizija je ključna za zagotavljanje visoke kakovosti coaching prakse. Izbrati pravega supervizorja in redno sodelovati v superviziji je naložba v osebni in profesionalni razvoj ter ključnega pomena za ohranjanje standardov etičnega dela v coachingu.
V Povej na Glas coaching in mentoring supervizijo izvaja usposobljen in individualno akreditiran supervizor, potrjen pri EMCC, z licenco in akreditacijo ESIA.
V naši ekipi imamo dve coaching supervizorki, z licenco ESIA. (European Individual Supervision Accreditation - EMCC )