Navdušite z idejo

 

Namig #1  Navdušite z idejo, navdušite s strastjo! Publika naj začuti vas!

 

Vaša ideja se vam zdi fenomenalna. Vsi znanci, prijatelji in sodelavci so nad njo popolnoma navdušeni in menijo, da je to nekaj kar enostavno morate izpeljati. A pot do realizacije ni tako lahka. Pogosto pa je potrebno dobiti odobritev s strani nadrejenih, prepričati potencialne investitorje projekta, navdušiti druge ...

 

Kar nujno potrebujete je učinkovita prezentacija ideje. V družbi najbližjih, takrat ko se nam zdi, da ne nastopamo, imamo skoraj vedno vse lastnosti dobrega in učinkovitega govorca. Zakaj nam potem pred občinstvom glas zamre, kretnje rok nekontrolirano ponagajajo, ne vemo, kam z njimi, oči se uprejo nekam v tla ali strop, poleg tega se nam zdi, da nikakor ne znamo izbrati pravih besed...?

 

Nastop v javnosti je lahko obvladljiv zalogaj le, ko smo nanj dobro pripravljeni, a pripravljeni na pravi način.

 

Nekaj pozornosti pa velja nameniti tudi telesni govorici. S pravo telesno govorico govorjenje spremenimo v pripovedovanje. Lahko rečemo, da občinstvu slikamo besede. Ton in moč govora pa je tisto, kar razkriva dinamiko in energičnost nastopa. Daje mu »čustveni naboj«, oz. navdušenje.  Svojim izgovorjenim besedam pa bomo dali največjo težo, če jih bomo znali povedati ob pravem času in na pravi način, imeli pravo vsebino. In da bomo navdušili z idejo, moramo povezati vse troje v celoto. 

 

V preteklih srečanjih na šoli javnega nastopanja in komunikacijske preobrazbe smo dodobra spoznali svoje telo in njegove specifike, vezane na komuniciranje. Kam s pogledom in kako vzdrževati očesni kontakt (predvsem naj bo enakomeren), ozavestili smo svoje nezavedne gibe in spoznali svojo "pravo" držo za odličen nastop (vse se začne v naših stopalih, in ni enega recepta za vse), izvedeli kaj z rokami (v resnici nič, če dovolimo, da same podprejo povedano, ko smo dobro psihično pripravljeni) in kako obvladovati prostor (govorec naj zasije na odru tako, da bo zasijala tudi njegova publika).

 

Tokrat pa smo se urlili v govorni tehniki in spoznavali glas, se rahlo spopadli s »kepo v trebuhu« in aktivirali svoje telo in emocije.

 

Moč povedanega se namreč kaže tudi v moči in zvočnosti glasu, višini tona, ritmiki, tempu in jasnosti. Temu rečemo tudi v kakovosti načina govora. Zato smo prepričani, da velja nekaj pozornosti nameniti  glasu.  Ogreti glas, vaditi na kakšen način povedati prijetne ali manj prijetne novice, spoznati kako zveni glas ko smo razburjeni, v dvomu ali veseli..., pa vse do pravilnega in premišljenega oblikovanja premorov, da bodo poudarki na pravih besedah, ki dosežejo namen komunikacije ter obogatijo izražanje s pomočjo emocij.

 

Govorna tehnika je tehnika, ki omogoča, da izkoristimo vse naše govorne danosti.

1.) Govorna tehnika preprečuje nejasnost naše izgovorjave – neartikuliranost!

2.) Govorna tehnika ojača naš glas!

3.) Govorna tehnika pripomore k psihični stabilnosti.

 

Zaključek je bil, da naj bo naš govor s prepono, da bo glas močan in prodoren.

 

Vam damo namig?

 

Nekaj enostavnih vaj za prepono;

  • Vaja s knjigo/roko na trebuhu
  • Izgovorjava vokala A
  • Pasje dihanje

Pred govorom vedno ogrejmo glasilke;

Pozicija glasilk in njihova masaža: godrnjanje, BRRR

 

Jasna Knez

Želite izvedeti še več? Vpisi v novo generacijo že potekajo. Pridružite se nam....

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih